31III Program sway.

Witam, zanim przejdziemy do tematu kilka uwag.
Jeżeli ktoś na bieżąco uczestniczy w lekcji może co jakiś czas naciskać "odśwież" i będzie miał namiastkę tego co do Was mówię. Przy okazji będzie można wrócić do treści, aby lepiej zrozumieć. W tak licznej klasie jak Wasza, ma to sens. Więcej możecie skorzystać.
Kolejna sprawa, jeżeli ktoś chce zadawać pytania w czasie rzeczywistym, czyli w takim w jakim jest lekcja w planie, musi mieć konto google.
Można wtedy wysłać zaproszenie i po przyjęciu kontaktować się przez Hangouts.
Rzecz następna. Tylko kilka osób oddało pracę z wykresem temperatury. Nie będziemy uzupełniać wszystkiego co mieliśmy w szkole, ale te 6 państw i temperatury warto zrobić.
Przypominam, 5 państw z podręcznika + Polska, wyszukać najwyższą i najniższą temperaturę w danym kraju, zaznaczyć trzy kolumny, z menu wybrać wykres/wstaw wykres, później wykres liniowy i to wszystko. Trzeba sprawdzić, czy na wykresie są nazwy państw. Powinny być zaznaczane nagłówki kolumn.
Jeżeli ktoś nie ma dostępu do internetu, a nie wiem nic na ten temat, niech zadzwoni do kolegi o temperatury.
Gotową pracę (i wszystkie inne) należy wysyłać na adres:

sp3leg@wp.pl lub spimjk@gmail.com

Brakuje mi u kilku osób wykresu, który robiliśmy na lekcji. Zróbcie również na tych 6 państwach. Tu trzeba wyszukać liczbę ludności (to było na lekcji), ale zgadzam się na powierzchnię. Niech będzie do wyboru. Tym razem był to wykres kolumnowy. Zaznaczamy tylko dwie kolumny. Można Nazwy państw przekopiować niżej, żeby nie wyszedł problem i uzupełnić wybraną wielkością.
Przypominam: na "pięć" wykres ma mieć tytuł i nazwy państw. Trzeba to zaznaczyć przy tworzeniu wykresu.
Ostatnia zaległa praca: folder szkoły.
Krótkie przypomnienie; układ strony poziomy, marginesy wąskie, kolumny 3. Folder ma dwie strony (przód i tył). Jedna strona - czwórka, dwie - 5. Zdarzają się problemy przy otwieraniu pracy w edytorze tekstu. Proponuję przy zapisie wybrać opcję rozszerzenia jako pdf - nie będzie żadnego problemu. Może też być zdjęcie pracy na Waszym komputerze lub zrzutu ekranu (otwiera się paint i do niego wkleja) i przesłanie go.
Jeżeli ktoś nie ma komputera, może prace wykonać na kartce (ale starannie) i przesłać zdjęcie.

Wracając do tematu. Program sway jest przydatny do szybkiego wysyłania grafiki. Dla mnie w obecnej sytuacji zastępuje tablicę. Dla nas, na informatyce, może nie będzie miał większego znaczenia, ale do przesyłania prac graficznych, zrzutów ekranu itp. jest ok.
Wspominałem kiedyś na lekcji o nim i teraz, jak się okazuje przydaje się.
Na sway-u umieszcza się głównie grafikę, jest to forma albumu ze zdjęciami. Można ułożyć je obok siebie, można w formie stosu i klikając na poszczególne zdjęcia powiększać o obejrzeć. Również można umieszczać filmy. Zamieszczanie plików jest bardzo proste - na zasadzie "przeciągnij - upuść".
Co zrobić, żeby założyć swojego sway-a?
Wchodzimy na stronę sway.com. Trzeba odszukać opcje logowania. Do wieczora to uzupełnię (muszę skorzystać z komputera, gdzie nie mam konta).
Jeżeli wybierzemy opcję załóż konto/sway-a, należy postępować zgodnie z instrukcją.
W prawym górnym rogu jest samouczek, ale myśłę, że dla Was to raczej nauka będzie intuicyjna.
Co trzeba zrobić z lekcji? Jeżeli ktoś chce założyć konto na sway, to nie ma przeszkód. To nie jest wymagane. To raczej pokazanie możliwości przydatnego programu. Pozdrawiam