"Wyprawka szkolna" 2015/2016

Wyprawka Szkolna 2015/2016

Informacje dotyczące rządowego programu „Wyprawka szkolna” 2015/2016

1. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, dopuszczonych do użytku szkolnego – będzie udzielana uczniom uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016 do klasy III szkoły podstawowej:

a) na podstawie kryterium dochodowego:

uczniom pochodzącym z rodzin, w których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 574 zł na osobę w rodzinie.

b) poza kryterium dochodowym:

uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę przekracza kryterium dochodowe, w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej /Dz. U. z 2015 r. poz. 163 i 693), tj., gdy w rodzinie występuje m.in.: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizm lub narkomania, zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa.

2. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, będzie udzielana uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - bez względu na dochód w rodzinie - uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016 do szkół:

a) szkół podstawowych, z wyjątkiem klas I, II i IV

b) gimnazjów, z wyjątkiem klasy I

W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym - pomoc w formie dofinansowania udzielana będzie również na zakup materiałów edukacyjnych. Nie dotyczy to uczniów, uczęszczających, w roku szkolnym 2015/2016 do klasy I i II szkoły podstawowej, w przypadku gdy uczniowie ci korzystają z darmowego podręcznika do zajęć z zakresu edukacji wczesnoszkolnej zapewnionego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wnioski o przyznanie dofinansowania należy składać u pedagoga szkolnego lub w sekretariacie szkoły do dnia 11.09.2015r.

Wniosek dla uczniów (kryterium dochodowe, poza kryterium dochodowym) - tutaj

Wniosek dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnegotutaj

Do wniosku proszę dołączyć:

1. Zaświadczenie o wysokości dochodów:

· W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, można przedłożyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego.

· W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

· W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia którego rodzina nie spełnia kryterium dochodowego do wniosku – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – należy dołączyć uzasadnienie.

· Ministerstwo Edukacji Narodowej podało informację na swojej stronie jak obliczyć kryterium dochodowe do "Wyprawki szkolnej 2015":

2. Dowód zakupu:faktury, rachunku, paragonu

3. Kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego- jeżeli dotyczy.

Informacje dotyczące Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. –„Wyprawka szkolna” można również znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: http://men.gov.pl/pl/finansowanie-edukacji/wyprawka-szkolna.
Umieszczono: 30.08.2015 r., godz. 18.44