Z wizytą w Kijowie

W ramach prowadzonej wymiany międzynarodowej....
W dniach 15 - 19 listopada br. pięcioro uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w wymianie międzynarodowej w 51 Liceum Stosunków Międzynarodowych w Kijowie. Jak wszyscy wiemy Kijów jest stolicą Ukrainy i leży na rzeką Dniepr.
Wyjazd wiązał się z uroczystymi obchodami XX - lecia 51 Liceum jako szkoły UNESCO. Nie mogło tam zabraknąć i nas, gdyż od tego roku my również jesteśmy Szkołą Stowarzyszoną UNESCO. Towarzyszył nam także prezydent Roman Smogorzewski, który wspiera nasze działania na arenie międzynarodowej i sfinansował nasz pobyt w Kijowie, a także nasi przyjaciele ze szkoły w Želeč z Czech.
Podczas wymiany na forum społeczności szkolnej i zaproszonych gości zaprezentowaliśmy działania naszej szkoły jako Szkoły Stowarzyszonej UNESCO, współpracującej od wielu lat z 51 Liceum w Kijowie; Maja Szmyd pięknie zaśpiewała jedną z polskich piosenek ludowych, czym podbiła serca publiczności. Poza tym braliśmy udział w konferencji, warsztatach, forach dyskusyjnych. W ramach dzielenia się wiedzą o literaturze i kulturze naszych krajów recytowaliśmy "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a nasi nauczyciele p. Joanna Bieńko i p. Jacek Krupka w ramach wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą poprowadzili ciekawą lekcję języka polskiego z elementami j. angielskiego i ukraińskiego. Oprócz warsztatów związanych z UNESCO zwiedziliśmy między innymi: Sobór Mądrości Bożej (Sofię Kijowską), Kolumnę ze słowiańskim bóstwem Berehynią na Placu Niepodległości, Ławrę Peczerską oraz Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, podziwialiśmy także Cerkiew Św. Andrzeja oraz Andrijewski Zjazd. Popołudniu razem z naszymi kolegami i koleżankami z Kijowa oraz ich rodzicami spędzaliśmy wolny czas jeżdżąc na rolkach, robiąc czekoladki czy jedząc tradycyjne ukraińskie potrawy.
W czasie pobytu w Kijowie poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, dowiedzieliśmy się dużo na temat ich kultury, historii i tradycji oraz poprawiliśmy j. angielski, gdyż przez cały czas komunikowaliśmy się właśnie w tym języku. Nauczyciele zaprzyjaźnionej szkoły ukraińskiej, uczniowie i ich rodziny przyjęli nas bardzo serdecznie, wręcz rodzinnie. Jednocześnie z dumą i godnością reprezentowaliśmy naszą szkołę, Legionowo, a tym samym nasz wspaniały kraj - Polskę.
Pobyt w Kijowie pozostawił nam wiele pozytywnych wspomnień, które będą nam długo towarzyszyć. Ukraina to piękny kraj, do którego z pewnością należy się wybrać.

Autorki tekstu: Maja Szmyd, Weronika Jaros, Julia Janecka
Autorzy zdjęć: Bartosz Węgłowski, Joanna Bieńko, Jacek Krupka, Luboš Rypacek