Nasz los dla was przestrogą- Wizyta na Majdanku

Szlakiem historii....
W piątek 20 stycznia, uczniowie klas: 2a i 3a gimnazjum w Zespole Szkół Numer 3 w Legionowie wraz z nauczycielem historii Pawłem Szczepańczykiem, złożyli wizytę w Państwowym Muzeum na Majdanku. Wyjazd miał na celu przybliżenie młodym ludziom historii Polski, zapoznanie z miejscami pamięci narodowej oraz oddanie hołdu ofiarom nazizmu. Dla każdego z uczniów była to lekcja historii na żywo, historii trudnej i wymagającej. Pobyt na Majdanku uświadomił uczniom jak wielkim darem jest wolność, pokazał ilość okrucieństwa, dodatkowo duża ilość śniegu i mróz potęgowało uczucie okrucieństwa tego miejsca.
W pierwszej części wizyty uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej nt. Losu dzieci w obozie na Majdanku, następnie czarną drogę jeńców, która w piątek była pokryta 25 centymetrową kołdrą śniegu, dotykając śladów okrucieństwa i słuchając pełnej pasji prelekcji Pani Przewodnik Agnieszki Mierzwy, zwiedziła obóz. Cały czas Cały czas towarzyszyło nam pytanie: „Jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los?”. Końcowym etapem naszej wędrówki było wejście do budynku z prochami krematoryjnymi. Wysłuchanie opowieści o okrutnych praktykach wobec nadzorujących i ofiar. Ostatni przystanek przy mauzoleum, będącym ogromną urną skłonił nas do głębokiej refleksji nad losem ofiar i sensem życia.
Umieszczono: 25.01.2017 r., godz. 11.54