I spotkania z uczniami Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie w ramach akcji „Bezpieczna i przyjazna szkoła…”

.
A w naszej szkole bezpiecznie!
          Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka, a tym bardziej dziecka, które nie umie jeszcze jej zaspokoić poprzez oparcie w sobie samym, tylko realizacji poszukuje w świecie zewnętrznym. Zadaniem mądrych dorosłych jest stworzenie dzieciom takich warunków do nauki i rozwoju, by mogły w tym świecie zewnętrznym czuć się bezpiecznie, a jak bezpiecznie, to i przyjaźnie. Dziecko spędza w szkole połowę dnia. Tu zdobywa wiedzę, tu spotyka się z przyjaciółmi, realizuje swoje społeczne i towarzyskie potrzeby-z tych oczywistych powodów ważne jest, by właśnie w szkole dorośli-nauczyciele tworzyli dla dziecka bezpieczną i przyjazną aurę. Rozumiejąc dogłębnie te potrzeby, p. Dyrektor Katarzyna Janicka, we współpracy z p. psycholog Agnieszką Mirowską i p. pedagog Edytą Krysiak zorganizowały edukacyjną akcję „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

Akcja opierała się na trzech filarach tj. bezpieczne i aktywne przerwy, bezpieczeństwo zdrowotne i bezpieczeństwo na drodze. Podczas lekcji dziecko jest pod opieką nauczyciela, ale co zrobić z przerwami? Przecież one nie służą do bezmyślnego spędzania czasu i grania na telefonie. Rysowanie plakatów w klasach jako efekt „ burzy mózgów” miało za zadanie uzmysłowienie uczniom, że przerwy mogą spędzać aktywnie. Wystarczy tylko to sobie uświadomić. Mądra i ukierunkowana aktywność to przecież zwiększone bezpieczeństwo!

Bezpieczeństwo jest pojęciem szerokim. To także lekki plecak, bo nadmiernie i niepotrzebnie obciążona torba na książki oznacza schorzenia kręgosłupa w późniejszym wieku. Panie pedagog, psycholog zadały sobie trud zważenia plecaków i przedstawiły zdumionym uczniom wyniki. Ileż to kilogramów dźwigają młode plecy! A wystarczy zostawić w domu niepotrzebne książki, czy nosić jeden piórnik zamiast trzech. Jak widać, taka obrazowa akcja lepiej oddziałuje na wyobraźnię. Miejmy nadzieję, że od tego dnia nie znajdziemy w uczniowskich plecakach rzeczy ciężkich a zbędnych! Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Zaproszeni przez p. Dyrektor Katarzynę Janicką pan z- ca komendanta Adam Nadolski oraz p. Tomasz Wawer przedstawiciele Straży Miejskiej w Legionowie zaprezentowali zgromadzonym na sali gimnastycznej uczniom film edukacyjny o właściwym zachowanie się na drodze, na której, należy to pamiętać, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Natomiast uczniowie z klas gimnazjalnych zapoznani zostali z prezentacją dotyczącą Dopalaczy.
       Czujemy się pewnie i bezpiecznie - z taką myślą uczniowie wyszli z sali gimnastycznej, gdzie w dniu 30.10 2015 miała finał jakże potrzebna wszystkim akcja.

Umieszczono: 02.11.2015 r., godz. 08.23