"777 pomysłów na zabawy z książką" – by dzieci pokochały czytanie!

Najnowsza książka Małgorzaty Swędrowskiej.
W swojej najnowszej książce Małgorzata Swędrowska, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa, dzieli się sposobami na wprowadzenie książek do życia codziennego dzieci. Inspiruje rodziców, bibliotekarzy i naczycieli przedstawiając niezliczone pomysły na aktywności, które sprawią, że dzieci pokochają książki.

Z przyjemnością prezentujemy fragment rozdziału „Mam pomysł na... zabawy przed otwarciem książki i po otwarciu”, który mówi o... pomysłach na połaczenie czytania z tańcem.

„Można książkę po prostu otworzyć i przeczytać od deski do deski, można podzielić na fragmenty, przyjrzeć się uważnie ilustracjom i najpierw je „przeczytać”, opowiadając o dostrzeganych detalach i skojarzeniach, itp. W tym rozdziale proponuję, by pokazać dziecku, jak wielowymiarowym przedmiotem jest książka. Można z nią tańczyć, uczyć się koncentracji, bawić się w grupowanie, a nawet przywoływać wspomnienia. Zapraszam do eksplorowania, czyli badania książki wszystkimi zmysłami, poszukiwania kolejnych warstw książki i odkrywania różnych możliwości jej poznania. [...]

Taniec z jedną książką
Włącz skoczną muzykę. Weź do ręki książkę i zacznij z nią taniec. Zaproś w ten sposób dziecko do czytania. Zatańczcie razem z jedną książką. Przekazujcie ją sobie w rytm muzyki, jedną ręką, dwoma rękami, nad głową, na wysokości kolan. Możesz mówić do dziecka: „Podaję ci książkę lewą ręką, a ty oddaj mi, trzymając ją w prawej ręce”, „Podaję ci książkę nad twoją głową, a ty oddaj mi, schylając się na wysokość kostek”, „Moja książka podskakuje, a ty pokaż, jak książka faluje”, itp.

Taniec z dwiema książkami
Przygotuj książkę dla każdego uczestnika. Włącz rytmiczną muzykę i rozpocznijcie spontaniczny taniec. Poruszajcie się z książką, wykonujcie obroty książki, podnoście ją nad głową, opuszczajcie do wysokości kolan, przekazujcie sobie swoje książki. Możecie ustalić, że przez połowę trwania muzyki wykonujecie swobodne ruchy, każdy swoje, a następnie naśladujecie się nawzajem. Na umówione hasło, np. „Hop, książka robi skok!”, zamieniacie się książkami.
Umieszczono: 12.05.2021 r., godz. 16.04