Apel z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie” Paulo Coelho.

"Mały człowieku! To nie zabawa masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa!"

20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w sprawie ustanowienia ODPD – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać. Trójeczka przyłączyła się do apelu i z tej okazji uczniowie klasy 3d pod opieką Pani Agnieszki Burchart - Piórkowskiej oraz Pani Agaty Wajcht przybliżyli swoim koleżankom i kolegom prawa dziecka.

My, dzieci, chcemy się śmiać.
            My, dzieci, chcemy się bawić.
            Na ulicach i w parkach miast
            Poznania, Krakowa, Warszawy...

PRAWO DO ŻYCIA I ROZWOJU
PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIE
PRAWO DO PRYWATNOŚCI
PRAWO DO WYPOWIEDZI
PRAWO DO NAUKI
PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY
PRAWO DO POSZANOWANIA GODNOŚCI
PRAWO DO RÓWNEGO TRAKTOWANIA

Musimy jednak pamiętać, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych ludzi - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia -  w pokoju i spokoju, w miłości i  poczuciu bezpieczeństwa.

Należy również pamiętać, że oprócz praw – mamy także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka naszych rodziców, Polaka i człowieka.

Umieszczono: 22.11.2016 r., godz. 13.27