25 VI Podstawy statystyki.

Dzień dobry. Kończymy rok szkolny - ostatnia lekcja :)

Temat: Podstawy statystyki.

Podręcznik:

Zadanie 1. (1pkt) Jeśli na wykresie kołowym chcemy zaznaczyć informację o tym, że czegoś jest 40%, to jaki kąt na kole musimy odmierzyć?
Należy  podzielić "koło" przez 100%, 1%=3,60. Lub 40% zamienić na ułamek.

Zadanie 2. (1pkt) Przeprowadzono badanie w którym ankietowani odpowiadali na pytanie ile rodzeństwa posiadają. Wyniki zapisano w tabeli. Które zdanie o tym badaniu jest NIEPRAWDZIWE?

Po zsumowaniu mamy 120 osób i 180 rodzeństwa.

Zadanie 3. (1pkt) Które zdanie na temat krajów i statystyk z nimi związanych, które znajdują się w tabeli jest prawdziwe?

A i C zaprzeczają wynikom, podobna ludność lub powierzchnia, druga wielkość znacznie odbiega. W D jest mało precyzyjnie określona wielkość; nie wiadomo do końca czy chodzi o ilość ludności czy o gęstość zaludnienia (wg. wikipedii to ilość ludności).

Zadanie 4. (1pkt) Do szkolnej sztuki teatralnej przygotowano odpowiednie kostiumy. Ich liczbę oraz rozmiary prezentuje poniższy wykres. Analizując poniższe dane możemy stwierdzić, że:

Można porównać wysokość słupków.

Zadanie 5. (1pkt) Rzucamy jeden raz tradycyjną kością do gry i chcemy otrzymać wynik większy niż 4. Ile rezultatów gwarantuje nam sukces?
Ile ścianek ma większą ilość oczek jak 4?

Zadanie 6. (1pkt) Prawda czy fałsz?
Skoro prawdopodobieństwo wyrzucenia reszki wynosi 50%, to na 100 rzutów monetą na pewno 50 razy wypadnie reszka.
To nie takie pewne, można mieć "pecha".

Zadanie 7. (1pkt) Prawda czy fałsz?
Jeśli prawdopodobieństwo wygrania w loterii jest równe p=1/3 to znaczy na każdy los wygrywający przypadają dwa losy przegrywające.
Podobnie jak z kostką.

Zadanie 8. (1pkt) Prawda czy fałsz?
Jeśli partia ABC ma 30% poparcia, a partia XYZ ma 20% poparcia, to nie możemy powiedzieć, że poparcie dla partii ABC jest o 10% większe niż partii XYZ. Prawidłowo powinniśmy powiedzieć, że poparcie dla partii ABC jest o 10 punktów procentowych większe.
To to już wiecie :) na chwilę przed wyborami.

Zadanie 9. (2pkt) Mamy do dyspozycji trzy cyfry - 1, 2, 3. Jesteśmy w stanie ułożyć z nich kilka liczb trzycyfrowych, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że losowo ułożona liczba będzie parzysta? Jaś twierdzi, że prawdopodobieństwo jest równe p=12p=1/2, natomiast Małgosia twierdzi że p=13p=1/3. Kto ma rację?
Mamy dwie nieparzyste i jedną parzystą na trzy możliwe.

Zadanie 10. (2pkt) Jaś i Małgosia kłócą się o to, czy jest możliwe aby średnia arytmetyczna była równa tyle samo co mediana. Jaś twierdzi, że jest to możliwe. Małgosia uważa, że to są dwa zupełnie różne pojęcia więc i wyniki średniej oraz mediany będą zawsze różne. Kto ma rację?
Liczba może się powtórzyć.

Zadanie 11. (2pkt) W konkursie na mistrza matematyki startujący uczniowie zdobyli następującą liczbę punktów:

8,12,18,7,10,12,13,10,17,15,108,12,18,7,10,12,13,10,17,15,10

Analizując wyniki możemy powiedzieć, że:

Mediana to liczba środkowa lub średnia z dwóch liczb środkowych.
Dominanta - najczęściej występująca
Zostało wyliczyć średnią, bo nie znamy ile można było mieć punktów, tylko najwyższy uzyskany wynik.

Zadanie 12. (2pkt) W woreczku mamy 4 piłki niebieskie, 5 zielonych oraz 1 czarną. Które zdanie jest prawdą?
Piłek jest 10, z tego połowa to zielone.

Zadanie 13. (2pkt) Rzuciliśmy trzy razy monetą. Które zdarzenie jest najbardziej prawdopodobne?
To wszystko wydarzenia losowe, wszystko jest możliwe, ale niektóre częściej.

Dzielników jest sześć. Łatwo zobaczyć czy więcej jest liczb parzystych czy nieparzystych.

Miłych i spokojnych wakacji. Do widzenia.