Witam.
Zaczynamy zabawę z liczbami w scratch. Będziemy wyszukiwać najmniejszej i największej wartości. Ale jest przykra sprawa: Sporo z Was nie oddaje prac. Nie mówię o ostatniej, ale jeszcze z lekcji są zaległe. Żeby nie było płaczu na koniec roku.
Temat: Wyszukiwanie najmniejszej i największej liczby.
Z porównywaniem mamy np. do czynienia w sklepie. Wybieramy produkt i ustalamy, że jest najtańszy. Następnie porównujemy z kolejnym. Podobnie postępować będziemy przy pisaniu skryptu.
Listy w programie Scratch
Aby pod jedną nazwą zapisać więcej wartości, trzeba utworzyć zmienną. Robi się to po przejściu do kategorii Dane.
Przejdź do kategorii Dane (zmienne) i kliknij Utwórz listę. W wyświetlonym oknie podaj nazwę – np. Liczby i OK.
Rys. – Tworzenie listy
Jako, że na sway'u zaczynają być kłopoty z przekazywaniem obrazu (trzeba się logować) rysunki udostępniane są z dysku. Trzeba skopiować i powinno działać.
https://sp3legionowo-my.sharepoint.com/:i:/g/personal/slawomir_pniewski_sp3legionowo_pl/ETybYhIilRpDqXfxE13wtpgB99DYAf4qhIb1Z1CyirrzfA?e=jc3ldF
Po utworzeniu listy widać listę, gdzie po naciśnięciu „+” pojawi się miejsce do wpisania dowolnego wyrażenia. Podobnie można dodawać następne wyrażenia – są one numerowane. Na dole pojawiły się nowe bloki. Można je wykorzystać w razie potrzeby.
Rysunek Lista
https://sp3legionowo-my.sharepoint.com/:i:/g/personal/slawomir_pniewski_sp3legionowo_pl/EYZNHI1QD41EkYBKP7yAYJIB8G3SC8xRSRO9Jaeayisbqw?e=jH40HG
Nam potrzebne są liczby. Żeby nie wpisywać ich samodzielnie, stworzymy blok, który będzie je losował. Można go utworzyć dla duszka lub dla tła. Określamy ile chcemy liczb (np. 20) i tworzymy listę.
Rysunek Lista skrypt
https://sp3legionowo-my.sharepoint.com/:i:/g/personal/slawomir_pniewski_sp3legionowo_pl/EYKyD_7cY1RGgHFTX09UwQcBwr2jrCgqnC0Cqbk0DoGcPA?e=ol6aZ9
(uwaga: na pierwszych dwóch rysunkach jest 21, później 20 - wstawiajcie 20)
W I kolejności szukamy najmniejszej liczby na liście. Potrzebne będą dwie zmienne: pierwsza zapamiętuje najmniejszą wartość , druga przechowuje pozycję sprawdzonego elementu na liście. Nazwiemy je: „Najmniejsza liczba” oraz „Numer na liście”. Zaczynamy szukać od początku liczby. W trakcie szukania, wartości mogą się zmieniać.
Pamiętajcie, że trzeba utworzyć 2 zmienne!
Można duplikować wyrażenia, żeby było łatwiej.
Rysunek Najmniejsza liczba pokazuje jak znaleźć najmniejszą liczbę. Za tydzień szukamy największej.
https://sp3legionowo-my.sharepoint.com/:i:/g/personal/slawomir_pniewski_sp3legionowo_pl/ERx_dHtYzfBDq8ArBTloDtYBEc0D7_iwkoq1uBBlKmdXYA?e=4kJu0j