Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego...

... w klasach czwartych.
21 lutego 2021 roku obchodziliśmy po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, jako Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego. Data jego obchodów upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie pięciu studentów Uniwersytetu w Dhace zginęło w trakcie demonstracji w 1952 roku. Młodzi ludzie domagali się, aby język bengalski stał się językiem urzędowym.
Czwartoklasiści z SP nr 3 w Legionowie poznali historię powstania języka polskiego. Dowiedzieli się, że ich ojczysty język najpierw występował jedynie w formie mówionej, a dopiero dużo później w formie pisanej, ponieważ pierwszym językiem urzędowym był w naszym kraju język łaciński. Mieli też okazję poznać łamańce językowe, które nieźle plączą języki, zarówno młodszych, jak i starszych Polaków. Oto jeden z nich:

Gdy Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a gdy morze nie pomoże, to pomoże może las.
Jak Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a jak morze nie pomoże, to pomoże może Gdańsk.
Pojedziemy na Pomorze, jak Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a jak morze nie pomoże, to pomoże może Hel.

Nasi uczniowie przygotowali również ciekawe prezentacje multimedialne na temat „ Język polski i nasze bogactwo kulturowe”. Najciekawsze zamieszczamy poniżej.

Umieszczono: 04.03.2021 r., godz. 15.10