WYCIECZKO- PIELGRZYMKA DO NIEPOKALANOWA

Śladami Świętego Maksymiliana Kolbego.
W dniu 30 października uczniowie naszej szkoły z klas 5-8 (62 osoby) wraz z opiekunami: księdzem Samuelem Szocińskim, panią Violettą Jagnieża, panią Jolantą Dobrowalską i panią Agnieszką Pomaską byli na całodniowej wycieczce do Niepokalanowa.
Na terenie Niepokalanowa obejrzeliśmy Panoramę Tysiąclecia, która cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów z całego świata. Panorama została wykonana dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r. Dlatego też w podziemiach bazyliki zainstalowano ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Szopkę tę wykonali bracia Paschalis Banach i Felicissimus Sztyk.
Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się przed oczami widzów na tle efektów świetlnych i akustycznych, defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Narodu Polskiego.
Śpiewy religijne i historyczne, odpowiednio dobrane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II oraz interesujące komentarze dotyczące dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci, dały niezwykły efekt tworząc atrakcyjną całość.
W Niepokalanowie, nawiedziliśmy Sanktuarium ogólnopolskie - Bazylikę NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej transmitowanej przez radio Niepokalanów.
Modliliśmy się też w kaplicy św. Maksymiliana. Jest to najstarszy budynek w klasztorze. Od tego miejsca wszystko się zaczęło. W tej kaplicy modlił się Święty, tu odprawiał Msze święte, głosił konferencje. To w niej bracia składali śluby zakonne.
Kaplica nadal jest kolebką klasztoru. Tuż przy zakrystii można zobaczyć pierwszą celę św. Maksymiliana, w której mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927 r aż do 1930 r.
Obok kaplicy od strony szosy widać niewielką figurkę Niepokalanej. To ją w 1927 r. postawił św. Maksymilian na jeszcze pustym polu, kiedy miał otrzymać teren od księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Figura Niepokalanej ukazuje ideę Niepokalanowa, klasztoru należącego do Niepokalanej i służącego Jej sprawie.
Nie zabrakło też zwiedzenia Ochotniczej Straży Pożarnej, która jest jedną z form apostolstwa oraz wypełnianiem przykazania miłości bliźniego.
Odwiedziliśmy Muzeum Papieskie z dwoma samochodami w środku. Pierwszy to samochód-kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987 r. Drugi samochód, to fiat 130, z którego papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.
Modliliśmy się też w kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, która stała się częścią Światowego Centrum Modlitwy o Pokój.
Zrobiliśmy zakupy w sklepiku z pamiątkami religijnymi, zjedliśmy obiad na terenie Niepokalanowa i wróciliśmy do domu.
Humory dopisywały, w autokarze było słychać modlitwy, bo odmawialiśmy poszczególne tajemnice różańca, śpiewy pieśni religijnych, ale nie tylko. Młodzież uświetniła podróż repertuarem piosenek, które są dla nich na czasie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki.

Umieszczono: 12.11.2019 r., godz. 09.12