Szkolenie z pierwszej pomocy dla nauczycieli

.

Dnia 15 października 2015 w Zespole Szkół Nr 3 w Legionowie zostało przeprowadzone szkolenie rady pedagogicznej z zakresu pierwszej pomocy. W szkoleniu wzięli udział pani wicedyrektor Aldona Mierzejewska oraz nauczyciele z ZS Nr 3. Tematem szkolenia było „Pierwsza pomoc przedmedyczna”. Prowadzącym szkolenie był pan Łukasz Ciasnocha – ratownik medyczny z gabinetu rehabilitacyjnego „Zdrowe plecy”.

Program szkolenia obejmował wykład konwersacyjny z wykorzystaniem materiałów szkoleniowych dla każdego uczestnika w formie folderu oraz ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem fantomu. W trakcie wykładu zostały omówione następujące zagadnienia:

· Prawne i moralne aspekty udzielania pierwszej pomocy
· Elementy anatomii człowieka przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy
· Teorię podstawowych zabiegów resuscytacyjnych
· Sekwencje udzielania pierwszej pomocy
· Ułożenie w pozycji bezpiecznej
· Postępowanie w urazach typu: wypadek samochodowy, upadki, urazy kręgosłupa, urazy głowy, zranienia, złamania, krwotoki, zadławienia, porażenie prądem, oparzenia

Natomiast podczas części praktycznej, wszyscy uczestnicy szkolenia mieli okazję przećwiczyć zabieg resuscytacji przy użyciu fantomu, według schematu: 1. Oceń bezpieczeństwo; 2. Oceń przytomność; 3. Wołaj o pomoc; 4. Udrożnij drogi oddechowe; 5. Oceń oddech; 6. Zadzwoń pod 112, 7. 30 uciśnięć, 8. 2 oddechy ratownicze.

Umieszczono: 19.10.2015 r., godz. 08.43