Janusz Kusociński spogląda na nas z nowego sztandaru

26 maja....
Janusz Kusociński, wybitny sportowiec okresu międzywojnia, to patron istniejącego do 2017 roku Gimnazjum nr 3. Uczniowie zespolonej z gimnazjum Szkoły Podstawowej nr 3 tak bardzo zżyli się z tą postacią, oglądając portrety na korytarzach, uczestnicząc w tych samych, co gimnazjaliści, uroczystościach szkolnych z przywołaną postacią patrona, że było oczywiste, iż tego właśnie wybitnego Polaka władze miasta, szkoły, Rada Rodziców, no i sami uczniowie, powołają na Patrona, gdy trzeba było przeorganizować szkołę wskutek wprowadzonej reformy oświatowej. Dotychczasowe święto Gimnazjum nr 3, 26 maja, stało się tym samym świętem Szkoły Podstawowej nr 3.  Dzień ten to doskonała okazja, by poświęcić nowy sztandar, ufundowany przez Radę Rodziców i księdza prałata, Lucjana Szcześniaka. Dwudziesty szósty maja 2018 rozpoczął się uroczystą mszą świętą koncelebrowaną przez biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej, Kazimierza Romaniuka, podczas której delegacja rodziców przekazała sztandar Dyrektorowi szkoły, p. Janinie Zając, która, ucałowawszy go, przekazała następnie delegacji uczniów. Płat sztandaru z tkaniny ozdobiony został techniką haftu ręcznego i druku sublimacyjnego. Awers przedstawia godło państwowe - Orła Białego na czerwonym tle. Nad nim widnieje napis w kształcie łuku: RZECZPOSPOLITA POLSKA. W czterech narożnikach są kwiatowe ozdobniki. Rewers ukazuje wydruk sublimacyjny Patrona szkoły w złotym obramowaniu i nazwę szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie, pod nią cytat: „Kształcić duszę cnotami, umysł słowami, a ciało sportem”. W dwu górnych rogach ozdobniki jak na stronie awersu. Druga część uroczystości odbyła się już w sali gimnastycznej - były to m.in. przemówienia p. Dyrektor i zaproszonych gości. Pan Prezydent, Roman Smogorzewski, życzył szkole i jej uczniom wytrwałości w osiąganiu celów stawianych sobie również przez Kusocińskiego: „Wyżej, mocniej, dalej”. Uroczystość uświetniło rozdanie nagród zwycięskiej młodzieży w konkursach pod honorowym patronatem Prezydenta, a także laureatom i finalistom „Dyktanda Aktywnych”, organizowanego już po raz siódmy. I tak nagrody otrzymali zwycięzcy Powiatowego Konkursu Ortograficznego, laureaci Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Poliglota”, uczestnicy I Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego oraz I Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego „Mały Pitagoras”. Młodzież w ławkach - widzowie, goście, rodzice, nauczyciele mogli podziwiać występy artystyczne naszej młodzieży - „śpiewane” popisy solowe, jak i grupowe - pokaz akrobacji z piłką nożną czy występ teatralny siódmoklasistów przygotowanych przez p. Joannę Bieńko pt. „Mały Książę” po polsku i angielsku. Przedstawienie zostało zaprezentowane w ramach udziału szkoły w programie Erasmus. Na zakończenie p. Dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom przygotowującym uroczystość, a przede wszystkim koordynatorowi imprezy, p. Łucji Marcie Goździewskiej. To nie był jednak koniec uroczystości, bo wszyscy zostali zaproszeni na mały poczęstunek - kiełbaski z grilla przygotowane przez rodziców, chleb ze smalcem, ciasto, napoje. Szczególnie młodzież, uczestnicząca w uroczystościach od rana, delektowała się przysmakami. Ostatecznie, trzeba było w końcu iść do domu, ale ze świadomością spożycia strawy nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla ducha. Od tej pory nasz wielki Patron, patrząc na nas z nowego sztandaru, będzie nam codziennie przypominał, że „…duszę kształci się cnotami, umysł słowami, a ciało sportem”.

Jadwiga Wojtulewicz
Umieszczono: 03.06.2018 r., godz. 20.58