Zespół Szkół nr 3 w Legionowie

  • tel. (22) 774-55-29

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Już jemy śniadanie w Zespole Szkół Nr 3 w Legionowie...

Jesz drugie śniadanie? Nie? A ja jem! - Tak zapewne rozmawiają ze sobą młodzi ludzie w wieku od 5 do 9 lat, czyli uczniowie klas 0 -3 ze Szkoły Podstawowej Nr 3 wchodzącej w skład Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie, gdy spotykają się ze swoimi rówieśnikami z innych szkół po lekcjach „ na trzepaku”.
  W tym wieku rozmowy o tym, co w szkole się dzieje ciekawego i nowatorskiego, są najważniejsze. Dzieci uwielbiają swoje „panie”, swoją klasę, kolegów i koleżanki, szkolne imprezy, kiedy to tyle się dzieje ciekawego w ich otoczeniu. Wszystko, czego uczą się w tym czasie od dorosłych, chłoną całym jestestwem, świadomie lub nieświadomie. Powtórzą to później w dorosłym życiu. 

       Właściwe nawyki żywieniowe, do których zostaną wdrożone teraz, staną się podstawą ich zdrowego późniejszego życia. Wychodząc z takiego założenia i rozumiejąc, że uczenie dzieci to nie tylko przekazywanie im wiedzy książkowej, lecz także nauka odpowiednich postaw życiowych, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie, p. Katarzyna Janicka, w rozpoczętym właśnie roku szkolnym, zainicjowała już w pierwszym tygodniu nauki aktywną realizację jednego ze szkolnych priorytetów w zakresie profilaktyki zdrowia, czyli promocję zdrowego trybu życia. A nic bardziej nie wpisuje się w koncepcję szkoły jak drugie śniadania dla małych dzieci.

         Maluchy jedzą pierwsze śniadanie wcześnie, bo muszą zdążyć do szkoły, rodzice w większości wypadków nie mają czasu na robienie kanapek. 

       Idea drugiego śniadania, jedzonego w szkole podczas wydłużonych dwu przerw po pierwszej i drugiej lekcji, składającego się z ciepłej zupy mlecznej, kanapki i herbaty, ale i deseru, np. w formie świeżych owoców, przypadła więc rodzicom do gustu, zważywszy, że taki posiłek kosztuje tylko 2 złote. Dziecko głodne nie pracuje efektywnie, jest osłabione i nieszczęśliwe. Lekarze uczą nas od dawna, że śniadania to podstawa dobrego funkcjonowania przez cały dzień. 

      Oczywiście, idea ta nie mogłaby być zrealizowana, gdyby nie spotkała się z przychylnością i aprobatą Prezydenta Legionowa, p. Romana Smogorzewskiego i jego zastępcy Piotra Zadrożnego, już bezpośrednio zarządzającego sprawami oświatowymi. Zdrowie, rozwój oświaty, więc i dobro dzieci i młodzieży to przecież priorytety polityki władz miasta. Rada Rodziców Zespołu Szkół Nr 3 także pozytywnie zaopiniowała to nowatorskie działanie Dyrektora szkoły, dzięki czemu maluchy już od kilku dni mogą chwalić się swoim kolegom z innych szkół, że oprócz świetnej pani wychowawczyni, mają jeszcze „szkolne” drugie śniadanie, jako jedyni w całym mieście w Legionowie.


                                                                                                                            Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 
                                                                                                                                     Katarzyna Janicka
                                                                                                                                     Tekst opracowała:
                                                                                                                                p. Jadwiga Wojtulewicz

Umieszczono: 18.09.2015 r., godz. 19.27
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Mazowiecki Kurator Oświaty
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Mam 6 lat