2 IV Komunikacja w sieci.

Witam. Przepraszam za spóźnienie. Problemy techniczne. Połączenie internetowe i zawieszenie komputera.Chciałbym dziś z wami omówić sposoby komunikowania się przez internet. Raz, że na czasie, dwa wygodna sprawa.
Weszły obostrzenia i nie można spokojnie chodzić, gdzie się chce. Jeśli jeszcze jest ładna pogoda i mieszka się w bloku, to nie można się dziwić, że człowieka nosi. Jednak jeśli chcemy się spotkać w szkole przed końcem roku, to musimy trochę pocierpieć. Dzisiejsza lekcja ma trochę pomóc zmniejszyć to "cierpienie".
Na początek kilka uwag.
Folder oddali wszyscy. Jesteśmy na czysto. Mam po 8 prac z kodu kreskowego i scretcha. Kod zaczęliśmy na lekcji. Była mowa o liczbie 305. Przynajmniej tak mi się wydaje, Prawie wszyscy przysłali taką liczbę, 2 czy 3 osoby przysłały jeszcze 503 lub samo 503. One nie muszą poprawiać. Pozostali niech skupią się na 305. Należy wg. podręcznika "zamalować" kilka wierszy w kolumnie w arkuszu kalkulacyjnym.
I scratch. Dla tych co nie mieli komputera, lub zapomnieli, że trzeba to zrobić, małe przypomnienie - ściągawka jest w zakładce gry i zabawy.

Komunikowanie się przez internet chciałbym omówić na przykładzie ostatnich dni.
1. Przez FB
Przy komunikowaniu się przez facebook-a (pierwsze próby komunikowania się z Wami (chodzi o klasy, gdzie uczę matematyki) od razu na starcie nie wypaliły. Możliwe, że po szkoleniu jakie zrobiono dla nauczycieli, wszyscy chcieli spróbować i łącza nie wytrzymały. Można utworzyć grupę (np. klasy) wysłać zaproszenie i włączyć z lewej u góry rozmowę wideo. Możecie spróbować. Teraz może być lepiej, tak myślę, bo łącza nie będą przeciążone.
2. Przez Hangouts (konto google)
Tu początkowe próby były ok. Testowałem z nauczycielami ze szkoły, działało bez większych problemów, tzn. ja widziałem, mnie nie widziano. Ale rozmowa była czysta i bez zniekształceń. Trzeba mieć konto google. W aplikacjach po prawej na górze otwiera się Hangouts (2 zielone średniki) kopiuje się konto gmail osoby z którą się chce rozmawiać, wysyła zaproszenie i później można rozmawiać. Z wami się nie sprawdziło. Co chwila coś nie wychodziło. Została natomiast możliwość udostępniania plików. Niektórzy z tego korzystają.
3. Przez skypa
Dosyć proste, ale...
Osoba zakładająca grupę musi mieć konto microsoft.
Osoby rozmawiające, korzystające, niekoniecznie, ale... I tu drugie "ale".
Najpierw testowałem w domu. Bez najmniejszego problemu. Wczoraj testowaliśmy z klasą 6 na matematyce. Również najmniejszego problemu. dziś z inną klasa były duże problemy. Co chwila się zrywało, zawieszał komputer lub głos był tak zniekształcony, że nie można było zrozumieć.
Wykorzystywane było wifi, spróbuję bezpośrednio przez kabel i dam znać. Jak utworzyć połączenie?
Należy wyszukać skypa. Powinien być w aplikacjach kompa, jeżeli jest windows 10 - jest. Można ściągnąć za darmo z internetu. Osoba zakładająca grupę musi mieć konto microsoft. Jeżeli po ostatniej lekcji ktoś założył sobie sway-a - to już ma. Należy nacisnąć przycisk "nowy czat", później "nowy czat grupowy". Wpisujemy nazwę grupy, niebieska strzałka i gotowe.