Warsztaty biologiczne w ramach V Międzynarodowych Warsztatów dla Młodzieży

16 maja 2019 r. w naszej szkole w ramach wymiany międzynarodowej odbyły się warsztaty przyrodniczo - geograficzne. Celem zajęć było wykonanie plakatów przedstawiających obiekty z Łotwy, Ukrainy, Bułgarii i Czech wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dzięki plakatom uczniowie naszej szkoły mogli poznać największe atrakcje turystyczne Łotwy, Ukrainy, Bułgarii i Czech. Efekty pracy uczniów można podziwiać na szkolnej wystawie prac. Zachęcamy również do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Agnieszka Pomaska
Emilia Krawczuk

On May 16, 2019, natural-geographic workshops took place in our school as part of international exchange. The aim of the classes was to produce posters depicting objects from Latvia, Ukraine, Bulgaria and the Czech Republic inscribed on the UNESCO World Cultural and Natural Heritage List. Thanks to the posters, students of our school could learn about the greatest tourist attractions of Latvia, Ukraine, Bulgaria and the Czech Republic. The effects of students' work can be admired at the school's exhibition of works. We also encourage you to look at the photo gallery from this event.

The organizers
Agnieszka Pomaska