Ortografia ważna w „ Trójce”. Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów gimnazjum

.
W Zespole Szkół nr 3 wiele się dzieje, także w dziedzinie szerzenia poprawności ortograficznej. Do jej zasadności nie trzeba nikogo przekonywać. Szkoła organizuje więc konkursy ortograficzne dla każdego-dla najmłodszych, dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, dla gimnazjalistów. Nie poprzestaje na tym-corocznie odbywa się Powiatowy Konkurs Ortograficzny pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego, a także, od kilku lat, co jest novum w legionowskiej oświacie -„Dyktando aktywnych”, tzn. dyktando dla dorosłych o zasięgu miejskim i powiatowym.
Szkolny Konkurs Ortograficzny dla gimnazjalistów składa się z trzech etapów-pierwszy poświęcony jest aktualnym wydarzeniom. W tym roku wszyscy uczniowie pisali tekst nawiązujący do zdrowego odżywiania, zainspirowany obdarowaniem uczniów i ich rodzin smacznymi polskimi jabłkami z inicjatywy Pani Dyrektor, Katarzyny Janickiej.

I ETAP SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO 2015/2016
Jabłka to zdrowie-od pewnego czasu każdy uczeń Zespołu Szkół nr 3 w Legionowie ci to powie. Nic nie wiedział o tym wcześniej, no bo zżerał tylko chipsy, dropsy i drażetki. A tymczasem?! Zaproszony zjechał tutaj furgon fruktów zieloniutkich, czerwieniutkich i smaczniutkich. Zdrowszych od batonów, coca-coli i czegóżże by tam jeszcze nie wymienić. Jak się zwały te owoce? Polskie jabłka- słodkie, kruche i najzdrowsze. Każdy żaczek mógł wziąć tyle, ile pragnął, by odmienić swe zwyczaje żywieniowe. Tak mu rzekła pani Katarzyna, co to z najmądrzejszymi trzyma. A i ja tam byłam, jabłkami kieszenie nabiłam , bo jedno jabłko dziennie odsuwa lekarza na bok. Jedz więc jabłka i bądź zdrowy!

Autorzy najlepszych prac z każdej klasy zostali zaproszeni do II etapu, który odbył się 15 stycznia 2016. Uczestnicząc w nim, napisali tekst poświęcony naszemu wielkiemu patronowi-Januszowi Kusocińskiemu.

II ETAP SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO styczeń 2016

Janusz Kusociński to jeden z najchwalebniejszych polskich sportowców międzywojnia.
-Zapytacie zapewne, dlaczego ten champion cieszy się taką chlubą?
Otóż, nieprzejednane dążenie do obranych wcześniej celów to hasło nadrzędne jego życia. Początkowo kopał piłkę w dzikich drużynach, by w końcu osiąść w RTS „Sarmata”. Tam też zadebiutował jako nieprzeciętny biegacz, bo to właśnie lekkoatletyka wzywała go do swych zwycięstw niby muezzin wiernych na modlitwę. Nie sposób się było jej oprzeć.
To był poniekąd początek jego niezwykłej międzynarodowej kariery. Czechy, Warszawa, Los Angeles to miejsca jego kolejnych rzetelnych sukcesów.
O bohaterze szkoły zwanej potocznie „Trójką” trzeba rzec jeszcze jedno: nie tylko sport przyczynił się do jego chwały. Otóż, gdy germańsko-nazistowska pożoga zalała nasz kraj, nie schował haniebnie głowy w piasek. Przyjął pseudonim „Prawdzic” i wypowiedział heroiczną walkę najeźdźcom. Niestety, przegraną. Po trzymiesięcznym śledztwie został, wespół z innymi, rozstrzelany w Palmirach 21 czerwca 1940 roku. Cześć jego pamięci!

W II etapie atmosfera była już bardziej „gorąca”, bo i nagrody coraz bliżej, i konkurencja większa, i prestiż zwycięstwa nie do pogardzenia. Poniżej zdjęcia z II etapu. III etap już za kilka dni!!! Zwycięzcy będą reprezentować szkołę w Powiatowym Konkursie Ortograficznym!!!
Umieszczono: 20.01.2016 r., godz. 21.09