dziennik elektroniczny

Zespół Szkół Nr 3

Zespół Szkół Nr 3 jest kontynuatorem tradycji Gimnazjum nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 3.

Gimnazjum nr 3 w Legionowie powstało w 1999 roku. W wyniku reformy szkolnictwa, decyzją władz oświatowych, zlikwidowano Szkołę Podstawową nr 3 i powołano Gimnazjum nr 3 w Legionowie. Ostatni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 opuścili mury szkoły w 2004, a więc w roku, kiedy ta zasłużona dla legionowskiej społeczności placówka oświatowa obchodziła 70. rocznicę powstania.

„Trójka”, jedna z najstarszych szkół w naszym mieście, do istnienia powołana została 1. września 1933 roku w wyniku wydzielenia jej ze Szkoły nr 1, a już w roku szkolnym 1935/36 stała się pełną 7-klasową szkołą. Pierwsi absolwenci opuścili jej mury w 1936 roku. We wrześniu tegoż roku placówkę przeniesiono do nowo wybudowanego drewnianego budynku przy ulicy Mickiewicza 35/37 (został on rozebrany w latach 80-tych XX wieku).

Tragiczny dla narodu polskiego wrzesień 1939 roku równie okrutny był dla polskiej oświaty. Budynek „Trójki” zajmują żołnierze niemieccy, którzy wcześniej wywieźli całe jej wyposażenie. Przez kilka lat, bo aż do 1945 roku, w budynku szkoły nie słychać było gwaru dzieci i młodzieży tylko twardy stukot niemieckich butów.

Przyszedł luty 1945 roku. Kierownik Tadeusz Wardencki otwiera pierwszy powojenny skrócony rok szkolny (335 uczniów i 12 nauczycieli). Z czasem okazało się, że budynek jest zbyt ciasny dla stale rosnącej liczby uczniów. 1. września 1960 roku oddano do użytku dwie sale lekcyjne, salę gimnastyczną, świetlicę. Zaplanowano też dalszą rozbudowę szkoły, tak, że z początkiem roku szkolnego 1966/67 uczniowie i nauczyciele „Trójki” otrzymali do dyspozycji dwupiętrowe skrzydło z sześcioma izbami i zapleczem gospodarczo-administracyjnym. Do dziś pomieszczenia te służą młodzieży. Kilka lat temu decyzją władz oświatowych zostały przekazane Gimnazjum i Liceum Salezjańskiemu.

Budynek, w którym obecnie się mieści Gimnazjum nr 3, oddany został do użytku w lutym 1979 roku. W roku szkolnym 1982/83 w nowocześnie urządzonej szkole naukę pobiera 3265 uczniów w 111 oddziałach. Rada Pedagogiczna liczy 147 nauczycieli. Jest to w tym czasie jedna z największych placówek oświatowych w Polsce. W 1984 roku, w 50-lecie istnienia „Trójki” otrzymała ona imię Tadeusza Wardenckiego. Uhonorowano w ten sposób pedagoga, który ze Szkołą Podstawową nr 3 związany był od początku jej istnienia.

Do roku 1967, czyli do momentu odejścia na emeryturę, Wardencki był jej kierownikiem.

Szkoła mogła zawsze pochwalić się wysokim poziomem nauczania, o czym świadczą liczni laureaci konkursów przedmiotowych oraz pomyślne losy edukacyjne jej absolwentów. Zgromadzone w gablotach puchary i dyplomy świadczą o sukcesach sportowych jej uczniów. W „Trójce” odbyło się też wiele eksperymentów dydaktycznych.

im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie
ul. Władysława Broniewskiego 7,
05-120 Legionowo
tel. (22) 774-55-29