dziennik elektroniczny

Historia szkoły

Gimnazjum nr 3 w Legionowie powstało w 1999 roku. W wyniku reformy szkolnictwa, decyzją władz oświatowych, zlikwidowano Szkołę Podstawową nr 3 i powołano Gimnazjum nr 3 w Legionowie. Ostatni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 opuścili mury szkoły w 2004, a więc w roku, kiedy ta zasłużona dla legionowskiej społeczności placówka oświatowa obchodziła 70. rocznicę powstania.

"Trójka", jedna z najstarszych szkół w naszym mieście, do istnienia powołana została 1. września 1933 roku w wyniku wydzielenia jej ze Szkoły nr 1, a już w roku szkolnym 1935/36 stała się pełną 7-klasową szkołą. Pierwsi absolwenci opuścili jej mury w 1936 roku. We wrześniu tegoż roku placówkę przeniesiono do nowo wybudowanego drewnianego budynku przy ulicy Mickiewicza 35/37 (został on rozebrany w latach 80-tych XX wieku).

Budynek, w którym obecnie się mieści Gimnazjum nr 3, oddany został do użytku w lutym 1979 roku.

Gimnazjum nr 3 jest kontynuatorem tradycji szkoły podstawowej. To tu powołano pierwsze w legionowskich gimnazjach klasy innowacyjne. Zaczęło się w roku szkolnym 2003/2004, kiedy to "ruszyły" trzy takie klasy:

– matematyczno – informatyczna,

– językowa z rozszerzonym językiem angielskim,

– humanistyczna - język polski z dociekaniami filozoficznymi.

W następnym, 2004/2005 roku, "ruszyły" kolejne innowacje, a od roku szkolnego 2005/2006 w gimnazjum działają też klasy integracyjne.

W roku szkolnym 2005/2006 na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 14.X.2005 podjęto działania mające na celu nadanie placówce imienia. W wyniku szerokich konsultacji zadecydowano, że Patronem Szkoły będzie pierwszy polski mistrz olimpijski – Janusz Kusociński.

im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie
ul. Władysława Broniewskiego 7,
05-120 Legionowo
tel. (22) 774-55-29