dziennik elektroniczny

Edukacja ekologiczna

1. „Rady na odpady”
Zbiórka makulatury i zużytych baterii. Celem akcji jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej uczniów. Dzięki organizowanej zbiórce wpływamy na poprawę stanu środowiska poprzez wzrost segregacji odpadów, a także kształtujemy proekologiczne postawy wśród dzieci i młodzieży.

2. Projekt puste.com.pl
Szkoła bierze udział w zbiórce pustych tonerów, tuszy i kartridży do drukarek laserowych
i atramentowych pod hasłem: „Nie wyrzucaj jak leci pustych kartridży i tonerów do śmieci”. Szkoła może wymienić zdobyte punkty na nagrody. Dodatkowym atutem Projektu puste.com.pl jest wspieranie ekologii - za puste sadzimy drzewa. Wspólnymi siłami możemy zadbać o środowisko i edukować społeczeństwo w tematyce związanej z problemem recyklingu oraz ochrony środowiska.


Strona projektu
3. Akcja „Zakręcona nakrętka”
Zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz osób potrzebujących. Akcja wspomaga zakup wózków inwalidzkich dla Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom – Rodzina – Człowiek.
W ramach akcji szkoła została wpisana na listę darczyńców.

4. Akcja Ekoszkoły
Celem akcji jest zbiórka niepotrzebnych telefonów komórkowych.
Strona akcji
5. Konkurs „Eko-reporterzy z energią na rzecz ochrony klimatu”
Szkoła bierze udział w konkursie „Eko-reporterzy z energią na rzecz ochrony klimatu”. Organizatorem konkursu jest Fundacja GAP Polska. Głównym celem konkursu jest propagowanie ekologicznego stylu życia w szkole, domu, pracy
i najbliższym otoczeniu. Do głównych zadań uczestników konkursu należą:
 działania na rzecz poszanowania energii i innych zasobów,
 zmniejszenie śladów ekologicznych,
 oszczędne korzystanie z zasobów energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla,
 podejmowanie działań na rzecz środowiska razem ze społecznością lokalną,
 upowszechnienie efektów działań uczniów w lokalnych mediach i na stronie internetowej.
Więcej informacji znajdziesz tutaj
6. Dziesięć lat Święta Drzewa
10 października 2012 r. członkowie Eko-zespołów naszego gimnazjum – uczniowie klasy I a
i klasy I b wzięli udział w Ogólnopolskich Obchodach Święta Drzewa w Warszawie na Polu Mokotowskim. To już dziesiąte Święto Drzewa organizowane, jak co roku, przez Klub Gaja. Swoją obecnością uświetnił Święto sam Jurek Owsiak, nie brakowało także innych znanych osób. Na uczestników Obchodów czekał szereg atrakcji.
Uczniowie pierwszych klas Gimnazjum Nr 3 w Legionowie odebrali od przedstawicieli Lasów Państwowych sadzonki drzew, które następnie posadzili wokół naszej szkoły. Nasi uczniowie razem z organizatorami i zaproszonymi gośćmi brali udział w sadzeniu 10 drzew na 10-lecie Święta Drzewa.

Święto Drzewa to nie tylko jednodniowa akcja na rzecz ochrony przyrody. To także program edukacji ekologicznej Klubu Gaja, który poprzez inicjowanie lokalnych akcji sadzenia
i ochrony drzew powiększa obszar terenów zielonych i lasów w Polsce, a także kształtuje świadomość społeczną na temat niezastąpionej roli drzew w adaptacji do zmian klimatu.
Z dumą możemy przyznać, że nasza szkoła również bierze udział w tym programie.



7. Akcja Pomóż Zwierzętom Przetrwać Zimę



Strona programu
8. Powiatowy Konkurs „Zbieramy zużyte baterie”
Celem konkursu była zbiórka elektroodpadów – zużytych baterii. W konkursie wzięły udział szkoły z powiatu legionowskiego. W naszej szkole zebraliśmy 469 kg zużytych baterii. Najwięcej baterii w szkole zebrała klasa IV b – 162kg, IIa szkoły podstawowej – 116kg
i klasa IVa – 103kg. Dzięki organizowanej zbiórce wpływamy na poprawę stanu środowiska poprzez wzrost segregacji odpadów, a także kształtujemy proekologiczne postawy wśród dzieci i młodzieży.
9. Ogólnopolski Konkurs - „Świadomy wie co robić z ZSEE”
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej zaprosiła Społeczność naszego Gimnazjum do udziału w ogólnopolskim konkursie na temat właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. „Świadomy wie co zrobić z ZSEE.”
Konkurs ma na celu zachęcenie wszystkich uczniów do dbania o środowisko przyrodnicze, w skutek mądrego i przemyślanego segregowania elektrośmieciami. Poza tym konkurs ma na celu rozwijać w uczestnikach oraz społeczności szkolnej i lokalnej świadomość ekologiczną, oraz poczucie odpowiedzialności za środowisko lokalne. Nie czekając długo został powołany do życia Eko- Zespół składający się z siedmiu uczniów naszego Gimnazjum. Są to:
1. Elli Athitaki
2. Mateusz Grzelak
3. Kamila Kuligowska
4. Radosław Tryfon
5. Mateusz Olender
5. Zuzanna Skonecka
6. Sandra Wereda
Są to uczniowie klasy Ib. Uczniowie nadali nazwę nowo utworzonemu zespołowi –„Eko-Trójka”
Opiekę nad Eko- Trójką objęła nauczycielka geografii, pani Anna Orecka, pomocy i wsparcia udziela nauczycielka biologii, pani Beata Niziołek. Konkurs podzielony jest na 2 etapy.
Etap I. Świadomy mieszkaniec swojego regionu.
W tym etapie zadaniem Zespołu Eko-Trójka jest wykonanie MAPY DZIKICH WYSYPISK I PUNKTÓW ODBIORU ZSEE na terenie gminy Legionowo. Dodatkowo wykonana mapa zostanie wzbogacona o dodatkowe informacje tj. duże zakłady przemysłowe, Nasza Szkoła, Urząd Gminy, zabytki, sklepy sprzedające sprzęt elektryczny i elektroniczny. Kolejnym zadaniem w tym etapie jest stworzenie przez zespół GRY pt. „DZIECI KONTRA ELEKTROŚMIECI” . Może to być zarówno gra planszowa jak i gra stworzona w terenie.
Każde nasze działanie zostanie podsumowane raportem przedstawionym przez nasz zespół Eko-Trójka.
Etap II. Współpraca ze społecznością lokalną
W ostatnim etapie czeka Nas przeprowadzenie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie szkoły pod hasłem „MNIEJ ZŁOMU W SZKOLE I DOMU”. Już teraz apelujemy o rozejrzenie się, czy coś nie zalega i niepotrzebnie zapycha Wasze domowe kąty. Z chęcią przygarniemy i zajmiemy się nawet najmniejszą rzeczą.
Finał konkursu i wręczenie nagród dla członków zespołu, opiekunów i szkoły odbędzie się 13.06.2013r. w Warszawie. Na stronie będziemy na bieżąco informować Was o kolejnych krokach i działaniach podejmowanych przez nasz zespół –„Eko-Trójka”. Już wkrótce będziecie mieli okazję zobaczyć jak powstał nasz zespół, jakie zasady ustaliliśmy, aby współpraca między nami przebiegała prężnie i bez zakłóceń. Do zobaczenia wkrótce!



Jak powstał zespół „ Eko-Trójka”

Gdy tylko zostaliśmy powiadomieni o konkursie, jego zadaniach i celach przystąpiliśmy bez wahania do pracy! Według regulaminu Eko zespół powinien składać się z pięciu osób i jednego opiekuna. Chętnych było wielu! Na szczęście ominęły nas kłótnie i awantury ponieważ uzyskaliśmy pozwolenie na stworzenie zespołu siedmioosobowego. Opiekę nad nami objęły dwie nauczycielki pani Anna Orecka i pani Beata Niziołek.

Pierwszym zadaniem, które nas czekało to nadanie nazwy naszemu zespołowi. Długo nie czekając padło hasło „Eko-Trojka” i tak już zostało. Myślimy że pasuje idealnie. Kolejnym zadaniem jakiego się podjęliśmy było stworzenie zbioru norm i zasad dzięki którym łatwiej nam będzie funkcjonować i komunikować się jako zespół. Po ciężkich naradach udało nam się stworzyć kodeks zasad. A oto on:


Jako potwierdzenie swojej akceptacji wszystkich zasad i zobowiązanie się do ich sumiennego przestrzegania, każdy członek zespołu złożył własnoręczny podpis.



Hura!!! Zasady ustalone, a więc do dzieła! Aby społeczność szkolna dowiedziała się o nas, o naszym zespole i po co jesteśmy, stworzyliśmy plakaty informacyjne na korytarzu szkolnym na II piętrze.



Przypomnijmy kto wchodzi w skład „Eko-Trójki”. Są to uczniowie klasy Ib:
1. Elli Athitaki
2. Kamila Kuligowska
3. Sandra Wereda
4. Zuzanna Skonecka
5. Mateusz Grzelak
6. Mateusz Olender
7. Radosław Tryfon
A jesteśmy po aby:



Zespół „Eko-Trójka” po pierwszym etapie konkursu „Świadomy wie co robić z ZSEE”
Za nami I etap konkursu zorganizowanego przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej. 1 marca zostały ogłoszone wyniki. Z dumą oznajmiamy, że nasz Zespół uplasował się na 20 miejscu na 134 zgłoszonych do konkursu szkół z całej Polski. Rywalizacja zrobiła się zacięta, gdyż mamy niewielką różnicę punktów pomiędzy pierwszym a dwudziestym miejscem. Przed nami drugi etap konkursu i już zabieramy się do pracy. Oto zadania, które czekają nas w tym etapie rywalizacji:
1. Kampania promująca zbiórkę ZSEE (zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego).
2. Zorganizowanie zbiórki ZSEE. Został ustalony termin zbiórki. Zbiórka będzie dobywała się na terenie naszej szkoły w dniach od 15 do 17 kwietnia.
Wszystkich tych, którzy mają w swoim domu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zachęcamy już dziś do przekazania go w nasze ręce!!!Pamiętajcie oczyszczajmy nasze środowisko!!!




Warsztaty ekologiczne „ABC oszczędzania energii” dla uczniów koła przyrodniczego

Dnia 7 marca uczniowie klas IV w ramach koła przyrodniczego wzięli udział w zajęciach poświęconych oszczędzaniu energii. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest energia, jakie są jej źródła i do czego jest nam w życiu potrzebna. Po obejrzeniu przygotowanej prezentacji uczniowie zapisali swoje pomysły, które można zrealizować, aby dom i szkoła stały się energooszczędne.
Celem warsztatów jest kształtowanie u uczniów postaw proekologicznych.
Pamiętaj! Oszczędzając energię – pomagasz środowisku.


Beata Niziołek





WIELKIE SPRZĄTANIE

Dane teleadresowe

Gimnazjum nr 3
im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie
Szkoła Podstawowa Nr 3
ul. Władysława Broniewskiego 7,
05-120 Legionowo
tel. (22) 774-55-29
e-mail: gimnazjum_trojka@poczta.onet.pl

Bannerki

Ministerstwo Edukacji Narodowej Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie Mazowiecki Kurator Oświaty Miasto Legionowo